Om oss

På Coneco jobbar vi med hjärta och engagemang för att skapa snabba, smidiga lösningar som är bra för dig som kund och vår planet. Med över 30 års erfarenhet och en bred fordonspark kan vi erbjuda de flesta typer av transport- och maskintjänster och sedan 2022 kan vi även hjälpa våra kunder med återvinning och avfallshantering. På Österleden 31 hittar du vår mottagningsanläggning för avfall och här kan du även köpa jord till anläggning eller trädgårdsprojekt!

Totalt är vi ca 35 personer på Coneco som varje dag jobbar stenhårt för att leverera service i världsklass till våra kunder. Vi är en mindre organisation som gillar att jobba nära våra kunder för att kunna hålla hög och snabb service. Vi har vårt hem i Katrineholm men vi hjälper idag kunder i hela Sörmland med omnejd. 

Vår vision

På Coneco jobbar vi mot visionen ”Att finnas för framtiden och ständigt våga utvecklas. Vi är inkluderande och sätter människan och planeten först”

Det känns som helt självklart för oss men är samtidigt något som vi jobbar stenhårt för varje dag! För att uppnå vår vision jobbar vi helt enkelt med affärsidén ”Gröna och hållbara lösningar inom transport & återvinning” som genomsyrar allt vi gör. 

Dessa två grundstenar är basen i vårt företag och lägger grunden för vårt målarbete, policies, beslut, ja det mesta helt enkelt!

Våra medarbetare

Ebba Bauer Zetterblom

Verksamhetsledare Coneco Miljö

ebba@coneco.nu

073-348 82 45

Mats Gillstam

VD

mats@coneco.nu
070-8109477

Jonas Zetterblom

Verksamhetsledare Coneco Transport

jonas@coneco.nu

070-509 51 26

Henrik Widh

Transportledare & Säljare Coneco Transport

henrik@coneco.nu

073-066 77 62

Lena Gillstam

Ekonomi & HR

lena@coneco.nu

073-085 41 99

Johan Nejdstam

Säljare & Avsättningsansvarig Coneco Miljö

johan.nejdstam@coneco.nu

076-137 83 70